Určite každý z nás minimálne raz počas zimy riešil otázku, čo na seba, aby nám nebola zima. Možností je viacero, no ktorá z nich je tá najideálnejšia? Mne sa za uplynulé roky osvedčilo merino. Bez merino oblečenia si neviem predstaviť zimu. Vlastne trochu viem, len by som ju nechcela zažiť, pretože by ma nonstop triaslo od chladu. A to nikto z nás predsa nechce, no nie? Preto je u mňa už niekoľko rokov neodmysliteľnou súčasťou zimných mesiacov ale aj chladných dní oblečenie z merina. Začalo to u mňa najskôr ponožkami, pokračovalo čiapkou, oblečením… a vďaka tomu mi nie je ani v tých najväčšich mrazoch zima. Rovnako ani Lilien, ktorá ma rovnakú zimnú merino výbavu ako ja (pozostáva z kúskov od slovenskej značky Jeej Design a Lindex). Dominik ma už neraz počas kočíkovania ťahal domov, lebo mu bolo chladno, no my s Lily sme boli v pohode. Preto postupne dokupujem merino kúsky aj pre ňho. Ak nepoznáte materiál merino, tu je niekoľko faktov o ňom:
? MERINO JE AKO TERMOSTAT
Termoregulácia je pre mňa top vlastnosť merina. Vďaka nemu sa v zime nemusíte babušiť a vyzerať ako cibuľa, pretože vás chráni pred chladom, naopak v lete vám zase nie je v ňom teplo. Dokáže sa prispôsobiť aktuálnym podmienkam a regulovať telesnú teplotu. Preto je ideálna pri teplotnej zmene prostredia – napr. idete z vykúreného auta na prechádzku do prírody počas mrazivého počasia.
? MERINO NEŠKRIABE
Napriek tomu, že pri merine hovoríme stále o vlne, neškriabe ako tomu býva zvykom u tradičných vlnených svetrov. Merino vlna pochádza z vyšľachtených oviec, ktoré chránia pred drsnými prírodnými podmienkami ich špeciálne duté prírodné vlákna. Tie sú oveľa jemnejšie než tradičná vlna.
? MERINO SA KAMARÁTI SO ŽIVOTNÝM PROSTREDÍM
Pri merino vlne môžeme hovoriť o prírodnom, obnoviteľnom a biologicky odbúrateľnom materiáli.
? MERINO VLNA JE HYPOALERGÉNNA
Tento materiál je prirodzene hypoalergénny.
? O MERINO SA TREBA VEDIEŤ STARAŤ
Keď si rýchlo osvojíte správne zásady starostlivosti o merino vlnu, je radosť z nosenia tohto materiálu ešte väčšia. Hlavne, prosím, neopakujte tie chyby, ktoré som robila ja takto pred rokom – prala som merino na vysokých teplotách a ešte som ho dala aj do sušičky. V jednom prípade to skončilo katastrofou a merino podkolienky môže nosiť Lilina bábika. V druhom prípade sa merino vlna úplne zožmolkovala. Merino oblečenie netreba vôbec často prať, keďže je hypoalergénne, antibakteriálne a dokonca rýchlo schne. Stačí ho pravidelne vetrať, prípadne prepláchnuť vo vode alebo prať v práčke ideálne na 30 stupňoch s programom vlna a na nízkych otáčkach. A tiež ho, prosím, nežehlite, ako to raz napadlo mne v tehotenstve ako premotivovanej budúcej matke. Po dopratí merino vyrovnajte a vyformujte do pôvodného stavu. Najideálnejšie je sušiť merino oblečenie na plocho – nie však na radiátore alebo priamom slnku. Neodporúča sa ani sušenie na klasickom sušiaku, keďže pri ňom sa oblečenie môže natiahnuť a stratiť svoj tvar.
VÝBAVA PRE LINDU
TOP Z MERINO VLNY – LINDEX // LEGÍNY Z MERINO VLNY – LINDEX // MERINO PONOŽKY – JEEJ DESIGN // HANDMADE VLNENÁ ČIAPKA – JEEJ DESIGN
VÝBAVA PRE LILIEN
OVERAL, ČIAPKA, PONOŽKY A REBROVANÉ NOHAVICE – JEEJ DESIGN
Ak váhate nad merino oblečením a možno vás odrádza cena, neváhajte. U nás doma sú to roky spokojnosti s týmto materiálom. Je to skvelá kúpa a investícia nielen na zimu, ale aj do chladnejších a dokonca aj teplejších dní.