„Jedno dieťa = jeden zub.“ Zvykne sa hovorievať v súvislosti s tehotenstvom a dojčením. Ide však o pravdivé konštatovanie alebo môžeme aj túto vetu zaradiť medzi „babské povedačky“? Ničí skutočne tehotenstvo a dojčenie zuby? Ako by sa mala o zuby starať tehotná a dojčiaca mama? Tieto a ďalšie otázky mi zodpovedala stomatologička MDDr. Alžbeta Srebalová, s ktorou sa osobne poznám a ktorá mi už počas tehotenstva dala viacero užitočných rád.
Ahoj, Betka. Ďakujem veľmi pekne, že si sa našla čas na tento rozhovor a rozhodla si sa podeliť o svoje rady a skúsenosti zo zubnej ambulancie. Aké ochorenia zubov a ďasien ohrozujú najčastejšie tehotné a dojčiace ženy?
Rovnaké ako ostatných pacientov. Najčastejšie sa vyskytujú zubný kaz a zápal ďasien, teda gingivitída.
Napriek tomu, že tieto ochorenia ohrozujú každú pacientku a pacienta, prečo sa práve táto skupina pacientok vníma s väčším dôrazom? Je pravdivá veta „jedno dieťa = jeden zub“?
Existuje viacero faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať to, že mnohé ženy práve v tehotenstve a po pôrode začínajú pociťovať a nachádzať problémy v ústnej dutine. Ako najväčší problém vnímam to, že zuby a starostlivosť o ne často nepatria medzi priority pacientok pred otehotnením. Často počujeme o plánovanom rodičovstve, ktoré je prejavom zodpovedného prístupu k rodine. Jeho súčasťou by malo byť v prvom rade zdravie budúcej mamičky. K tomu neodmysliteľne patrí aj ústne zdravie, na ktoré sa často zabúda. Odporúčam teda každej budúcej mamičke, aby pred plánovaným otehotnením navštívila aj ambulanciu zubného lekára. Ten jej urobí preventívnu prehliadku, zubný röntgen, ktorý sa v tehotenstve snažíme indikovať iba v nevyhnutných prípadoch a navrhne potrebné ošetrenie. Často ale takýto zodpovedný prístup chýba, no a potom sa hľadá vinník typu: To dieťatko mi odoberá vápnik. Aj moja mama prišla po pôrode o zuby, to máme dedičné… Málokto hľadá chybu v sebe. Treba sa pýtať, čo môžem urobiť pre to, aby som si zachovala zdravé zuby v tehotenstve a aj po ňom. Nezanedbala som niečo?
Poďme si preto postupne vysvetliť, čo by mala urobiť tehotná žena, aby si zachovala zdravé zuby aj v tehotenstve a počas dojčenia. Spomenula si, že existuje viacero faktorov, ktoré vplývajú na ústne zdravie tehotných žien. Ktoré sú to? Vplývajú na kazivosť zubov?
Tehotenstvo je špecifické obdobie v živote ženy, kedy dochádza k výrazným metabolickým zmenám v tele. Vracanie, dávivý reflex, často sa meniace chute do jedla, časté jedenie, väčšie množstvá jedla či nedostatok času sú faktory, ktoré negatívne vplývajú na ústne zdravie v období tehotenstva. Ak chceme pochopiť, prečo sa kazia zuby, musíme sa pozrieť na to, ako zubný kaz vzniká. Nebudem ťa trápiť celou etiológiou zubného kazu, spomeniem len štyri základné faktory: zub, baktérie, cukor, čas. Zubný kaz vzniká na zube. V ústach máme nespočetné množstvo baktérií, ktoré nám pomáhajú s trávením. Avšak niektoré špecifické rozkladajú cukry na kyseliny. Kyslé prostredie rozrušuje povrch zuba – zubnú sklovinu. Keď takýto proces trvá dlhý čas, tak dochádza k nenávratnému poškodeniu skloviny a baktérie môžu prenikať hlbšie do zuboviny, ktorá je oveľa mäkšia a teda menej odolná voči pôsobeniu bakterií a kyselín a vzniká zubný kaz.
Ku vzniku zubného kazu môže prispieť aj vracanie, s ktorým sa tehotné ženy často stretávajú. Ako sa starať o zuby v tehotenstve, keď nás trápi nevoľnosť a častá zvracanie?
U mnohých je hlavne prvý trimester sprevádzaný vracaním. Obsah žalúdka je kyslý, čím je sklovina priamo vystavovaná pôsobeniu kyselín, ktoré ju narúšajú. V takomto prípade je potrebné hneď vypláchnuť ústa čistou vodou. Zuby neumývame zubnou kefkou bezprostredne po vracaní, lebo by sme mohli zuby mechanicky poškodiť. No iba ich vypláchneme čistou vodou a najskôr o pol hodinu môžeme umyť aj mechanicky. Vtedy by už malo byť prostredie v ústach optimalizované, a teda sklovina opäť odolná.
Doteraz si pamätám na niektoré moje rána počas prvého trimestra. Párkrát ma potrápilo zvracanie prípadne ma ráno napínalo na vracanie. Preto som sa vtedy bála dať do úst kefku, aby som hneď potom nebežala zvracať. Máš nejaké osvedčené triky pri takýchto situáciách? Čo odporúčaš?
V praxi sa mi osvedčilo používanie jednozväzkovej kefky. Ide o kefku s malou hlavičkou. Čistenie s ňou trvá o čosi dlhšie, no dokážete si takto vyčistiť zuby takmer dokonalo. Takmer preto, lebo netreba zabúdať na medzizubné priestory. Mnohé pacientky, pre ktoré čistenie zubov predstavovalo nočnú moru, si práve jednozväzkovou kefkou vedeli vyčistiť dokonca aj zadné zuby.
V tehotenstve je samostatnou kategóriou zmena chutí do jedla prípadne konzumácia väčších porcií. Ako tieto záležitosti vplývajú na ústne zdravie tehotných žien?
Pri často sa meniacich chutiach do jedla, väčšom množstve konzumovanej stravy či častom jedení si treba dávať pozor na sladké jedlá, no zároveň na frekvenciu jedál. Čím častejšie jeme, tým častejšie sú zuby vystavované kyslému prostrediu a tým je vyššie riziko vzniku zubného kazu.
V úvode sme hovorili o tom, že v prípade plánovaného rodičovstva by si žena mala nájsť čas na návštevu zubného lekára pred samotným otehotnením. Čo však robiť v prípade, ak nestihneme pred tehotenstvom navštíviť zubára a vyskytne sa u nás bolesť zubov zapríčinená v dôsledku vyššie spomenutých faktorov alebo z nejakého iného dôvodu?
Ideálne by bolo, keby sa v tehotenstve bolesť zubov neobjavila. Avšak stáva sa to. Preto je dôležité, aby sa tehotné ženy nebáli navštíviť svojho zubného lekára a oboznámili ho so svojím problémom. Podľa závažnosti stavu zubný lekár navrhne najoptimálnejšiu liečbu pre zdravie mamičky a dieťaťa. Azda najhoršie na zdravie dieťaťa vplýva práve stres, ktorý so sebou prináša bolesť. Mnoho žien sa obáva práve lokálnych anestetík. V zubnom lekárstve používame anestetiká bezpečné aj pre použitie u tehotných žien.
Keď už sme pri návšteve stomatológa… Mali by sme zubnú ambulanciu navštíviť počas obdobia tehotenstva a dojčenia častejšie ako je odporúčané dospelým, teda preventívna prehliadka raz za rok?
V prvom trimestri by sa mala vykonať prvá tehotenská preventívna prehliadka s kontrolou stavu zubov, ďasien, slizníc a súčasne s inštruktážou čistenia zubov. Výhodou je, ak boli pred tehotenstvom zhotovené Rtg snímky. V druhom trimestri je vhodné vykonať všetky potrebné ošetrenia – absolvovať dentálnu hygienu, ošetriť zubné kazy výplňami, vytiahnuť neošetriteľné zuby… V treťom trimestri sa vykonáva ďalšia prehliadka s kontrolou stavu ústnej dutiny a s poučením matky o starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa po narodení. U dojčiacich žien sa už vykonáva preventívna prehliadka klasicky jedenkrát ročne.
Aké rady by si dala na záver všetkým tehotným a dojčiacim mamám, aby nemuseli navštevovať zubné ambulancie s problémami so zubmi počas tehotenstva a dojčenia.
Je dôležité, aby sme si vedeli nájsť čas na seba, na svoje aktivity a aj na starostlivosť o seba. Mnohé mamičky sa sťažujú, že nemajú na seba čas a nemajú si kedy čistiť zuby. Buďte kreatívne. Nevymedzujte si kúpeľňu ako jediný priestor na ústnu hygienu. Vezmite si kefku, vyjdite z kúpeľne, nájdite si vhodné miesto, usaďte sa a začnite čistiť, iba tak, bez pasty. Napastovať stačí nakoniec, až keď vyčistíte a jazykom prekontrolujete, či sú zuby hladké. Časom vymyslíte ako do toho celého zakomponovať aj drobca.
Ďakujem veľmi pekne, Betke, za rozhovor a za všetky tieto rady, ktoré mi dala už počas tehotenstva. Práve ona bola jednou z tých, ktoré mi vyvrátili konštatovanie, že “tehotenstvo a dojčenie ničí zuby”. Dovtedy som sa totiž celkom obávala toho, že to bude aj môj prípad. Viete si preto predstaviť moju radosť, keď som vyšla v treťom trimestri zo zubnej ambulancie po preventívnej prehliadke so záverom, že nemám ani jeden kaz. Vtedy som si povedala, že sa budem o svoje ústne zdravie starať ešte viac, aby som sa čo najdlhšie vyhýbala svojmu prvému zubnému kazu. Preto som sa v období dojčenia rozhodla začať používať a otestovať novinku od slovenskej značky Biela parla – špecializovanú zubnú pastu pre tehotné a dojčiace mamy. Je špeciálna tým, že obsahuje 100% BIO panenský kokosový olej, pantenol, ružový íl a japonskú kaméliu, ktoré pomáhajú regenerovať ďasná a zároveň chránia zuby pred zubným kazom. Po vyše dvoch mesiacoch používania som s ňou veľmi spokojná. Okrem jej zloženia zohľadňujúcemu faktory vplývajúce na ústne zdravie tehotných a dojčiacich mám mi veľmi vyhovuje nenápadná vôňa a chuť tejto pasty. Priznám sa, že mne veľmi nesedia rôzne osviežujúce či mentolové vône a chute zubných pást. Keď ma pred niekoľkými týždňami trápilo zvracanie, veľmi som jej neutrálnu príchuť ocenila, najmä v situácii, v ktorej som pomaly vracala z kvapky vody. Hneď som si vtedy spomenula na moje obdobie v prvom trimestri, keď ma niekoľkokrát potrápilo zvracanie a viackrát napínanie. Vtedy som si povedala: “čo by som za túto pastu dala v tehotenstve”. Ak by ste ju chceli vyskúšať aj vy, zoženiete ju na tomto mieste v e-shope alebo v DM drogériách.
Verím, že dnešný článok dopomôže nejednej žene k lepšej starostlivosti o zuby v období tehotenstva a dojčenia. Keďže tento článok dopisujem večer, idem si hneď umyť zuby a zároveň s tým rozosmiať Lilien. Už niekoľkokrát sa rozosmiala, keď som sa pokúšala o rôzne funny ksichty pri umývaní zubov.
1 koment
Zajímavé 🙂